O autorze
Barbara Dolniak z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez ponad dwadzieścia pięć lat wykonywała zawód sędziego. Jej specjalnością jest prawo cywilne. Obecnie jest Wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru.

Poza pracą zawodową, od lat angażuje się w działalność charytatywną i na rzecz społeczności lokalnej. Jest Patronem Honorowym Fundacji im. Grzegorza Dolniaka „Sportowa Szansa”, która wspiera młodych sportowców.

Facebook

Dwa lata rządów PiS – wymiar sprawiedliwości

PiS chciał kontrolować nie tylko Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa, ale cały wymiar sprawiedliwości. I temu służyło połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości w osobie Zbigniewa Ziobry – polityka, posła i szefa partii, który zyskał pełnię władzy nad działaniami prokuratorów.

Gdy PiS opanował już Trybunał Konstytucyjny i Prokuraturę, przyszedł czas na sądy. Tu rozpoczęto od wymiany dyrektorów, by mieć wpływ na finanse poszczególnych sądów. Ale na dyrektorach się nie skończyło. Karuzela kadrowa trwa nadal.

Teraz wymieniają prezesów i wiceprezesów sądów, czasami w bardzo szczególny sposób – niektórzy zwalniani są bowiem faksem – jak to miało miejsce np. w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. To nowe standardy komunikacji w Min. Sprawiedliwości.

Te fatalne zmiany dotyczą nie tylko sądów powszechnych. Sąd Najwyższy decyduje m.in. o ważności wyborów. Pod pozorem zmian organizacyjnych planuje się więc wymianę sędziów, którzy są dla PiS-u niewygodni, czyli chcą być niezależni od polityki i polityków.

Czy ktoś jeszcze poza Ministrem Sprawiedliwości uważa, że sytuacja w sądach się poprawiła przez te dwa lata? Nie słychać głosów, by czas oczekiwania w sądach uległ skróceniu. A na tym właśnie zależy nam, obywatelom. Myślę, że tak naprawdę nie słyszał o tym też Minister Sprawiedliwości. A tyle było obietnic w trakcie kampanii wyborczej.

Zmiany w sądach powszechnych – oprócz tych kadrowych – oparto na sztandarowym losowym przydzielaniu spraw. Tylko na razie to nie funkcjonuje, a Ministerstwo ciągle próbuje i próbuje, jak to będzie działać.

Ale skoro to jest tak ważne, to dlaczego nie wprowadzono tego w Trybunale Konstytucyjnym i dlaczego nie planuje się wprowadzenia tego w Sądzie Najwyższym, gdzie zamierza się zmienić sędziów. Myślę, że odpowiedź zna każdy z nas i każdy z nas widzi, jak dziś działa Trybunał Konstytucyjny – sędziowie dublerzy i orzekanie we własnej sprawie.


Nie ma żadnych zmian systemowych. A takie są potrzebne dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Sąd ma być bliżej obywatela. A mamy tylko zmiany kadrowe.

Jak wynika z powyższego, te dwa lata zostały w pełni zmarnowane. To zresztą było widać w trakcie konferencji Ministra Sprawiedliwości. Żadnych konkretów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...