O autorze
Barbara Dolniak z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez ponad dwadzieścia pięć lat wykonywała zawód sędziego. Jej specjalnością jest prawo cywilne. Obecnie jest Wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru.

Poza pracą zawodową, od lat angażuje się w działalność charytatywną i na rzecz społeczności lokalnej. Jest Patronem Honorowym Fundacji im. Grzegorza Dolniaka „Sportowa Szansa”, która wspiera młodych sportowców.

Facebook

Czy to koniec integracji?

24 czerwca 2016 r. Wielka Brytania zdecydowała się na wyjście ze struktur unijnych. To niewątpliwie trudny moment dla Europy. Formalnie referendum jeszcze o tym nie przesądza. Brytyjski rząd musi teraz skierować pismo do Rady Europejskiej z notyfikacją o zamiarze wyjścia z Unii. Wówczas uruchomiony zostaje art. 50 Traktatu Wspólnotowego, mówiący o tym, że każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii.

Jakie zmiany się z tym wiążą? Co z Polakami mieszkającymi na Wyspach Brytyjskich? Dziś pojawiło się mnóstwo pytań, na które nie poznamy prędko odpowiedzi. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie odbędzie się z dnia na dzień.To proces, który potrwa. I wszystko wskazuje na to, że nie będzie w nim uczestniczyć Premier David Cameron, którzy przegrał jako zwolennik pozostania w Unii i zapowiedział swoją dymisję.

Nie jest jasna również sytuacja samego Zjednoczonego Królestwa. W Szkocji i Irlandii Północnej, które opowiedziały się za integracją z Unią Europejską, mówi się o możliwości odłączenia się od Wielkiej Brytanii. Dlatego też dzisiejszy wynik referendum może zapoczątkować głęboki kryzys nie tylko w strukturach unijnych, ale także w samej Wielkiej Brytanii. Może mieć jeszcze jeden negatywny efekt – kolejne państwa zaczną deklarować swoją wrogość wobec Unii, ujawniać się będą tendencje separatystyczne.

Teraz ważą się losy Unii Europejskiej, jaka istniała do tej pory. Unia musi się zmienić albo czeka ją katastrofa. Integracja europejska okazała się znacznie słabsza, niż nam się wydawało. Analitycy ekonomiczni prognozują większą integrację w gronie państw z walutą Euro. Dlatego Polska nie powinna teraz toczyć sporów z Unią Europejską, ale przestrzegać prawa oraz wzmacniać unijną współpracę i jedność.


Tylko w ten sposób możemy pokazać na arenie międzynarodowej, że jesteśmy wiarygodnym, solidnym i rzetelnym partnerem.

Przestrzeganie prawa jest fundamentem, na którym powinniśmy opierać swoją pozycję, także w Unii Europejskiej.

Jako Nowoczesna, jesteśmy zwolennikami aktywnej współpracy z Unią Europejską i ścisłej integracji. Uważamy, że naszym nadrzędnym celem powinno być umacnianie sojuszu wewnątrz Unii Europejskiej.

Jesteśmy Polakami, ale jesteśmy też Europejczykami.
Trwa ładowanie komentarzy...